Cancel Preloader
Perşembe 20 Haziran 2024

2006 EVEREST TÜRKİYE TIRMANIŞI
27 MART-10 HAZIRAN 2006

HEP BİRLİKTE EN YÜKSEKTEYDİK!

2006 yılının Nisan – Haziran ayları arasında Türkiye’den 11 kişilik bir takım dünyanın en yüksek dağı Everest’e bir tırmanış etkinliği düzenledi. Takımın 10 kişilik tırmanış ekibinin tümü 15 ve 24 Mayıs 2006 tarihlerinde dünyanın zirvesine ulaştı. Bu tırmanış ülkemiz açısından birden fazla öneme sahip. Tırmanışımız ile:

  • Everest’e Türkiye’den ilk kez ülke adı ile anılacak bir takım tırmanışı düzenlenmiş oldu;
  • Türkiye’den dünyanın en yüksek zirvesine ilk kadın tırmanışı üstelik dört kadın dağcı ile gerçekleştirildi;


Türkiye takımı tırmanışı dağın Kuzey tarafından, Kuzey boynu ve Kuzeydoğu sırt rotasından gerçekleştirdi.

Tırmanışımız ile, Türkiye adı dünyanın en yüksek noktasının kayıtlarına geçmiş oldu.
Ülkemizde, tırmanışın Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun 40. kuruluş yıldönümüne ve sporcusu olduğumuz Orta Doğu Teknik Üniversitesinin 50. kuruluş yıldönümüne rastlaması nedeni ile ilgili kurumlardan geniş katılımlı törenlerle özel ödüller aldık.

Everest’in zirvesine, dört kadın sporcuyu birden ulaştıran tırmanışımız, ülkemiz açısından önemli bir tarihsel  olaya imza attı. Türkiye dünyanın en yüksek noktasında ilk kez kadınlarını çıkardı.

2006 Everest Tırmanışının başarısındaki en önemli nokta takım çalışmasıdır. Everest Takımı, tırmanış ekibiyle, katkıları ile tırmanışı destekleyenlerle,internetten ve basından gün gün tırmanışı izleyenlerle, dönüşte etkinlikler düzenleyip coşkumuzu paylaşmamıza aracı olanlarla,sunumlarımızı haberlerimizi yakından izleyenlerle gerçek ve büyük bir Türkiye Takımı oldu.